Maksimalna maloprodajna cena dizela biće u narednih sedam dana viša za još tri dinara i iznosiće 207 dinara za litar, dok će cena benzina ostati nepromenjena – 189 dinara, rečeno je za Tanjug u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.
Budući da je cena nafte i juče nastavila da raste i da je došla do skoro 90 dolara za barel, a da je samo u utorak skočila za više od jedan odsto, nakon što su Saudijska Arabija i Rusija najavile novo kombinovano smanjenje ponude od 1,3 miliona barela dnevno u naredna tri meseca do decembra, može se očekivati da će cena crnog zlata nastaviti da raste i narednih dana. Inače, nafta tipa brent koju Srbija prerađuje prvi put je ove godine premašila 90 dolara. Ako se ovaj rast cena zadrži – a ekonomisti tvrde da tržištu nedostaje još oko 1,5 milion barela kako bi zadovoljila tražnju ovog meseca, očekuje se dalji rast cene od pet odsto do kraja godine.
Ono zbog čega su ove prognoze katastrofalne jeste što će takav skok cene nafte ponovo pogurati ionako visoku inflaciju koja je Evropska unija kako tako uspela da svede na normalu, od čega je Srbija, na žalost, još daleko.
Bilo kako bilo, u ovom času i s novim poskupljenjem dizela na 207 dinara Srbija visoko deli drugo mesto na spisku zemalja s najskupljim gorivom, odmah posle Albanije, pokazuju podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije. Naša zemlja uz Grčku ima najskuplji dizel. U Grčkoj se prodaje za 207,8 dinara. U isto vreme je u BiH dizel jeftiniji od srpskog za 59 dinara, a u Severnoj Makedoniji za 52,3. Budući da se od 1. oktobra očekuje povećanje akciza na dizel za 4,76, a benzina za 4,63, državi će po svakoj litri goriva pripadati 62,47 na benzin i 64,24 na dizel. Preračunato, skoro onoliko za koliko je dizel jeftiniji u BiH.
Kada je reč o benzinu, on je u BiH jeftiniji nego kod nas za 39,2 dinara i prodaje se za 149,8, a u Bugarskoj se jeftinije toči za 17 dinara.Iako se stalno priča o ekologiji, vlada je odlučila da još poveća i akcizu na auto-gas – TNG, iako je reč o ekološkom gorivu čiju potrošnju treba stimulisati. Tečni naftni gas odavno nije jeftin u našoj zemlji. Prodaje se za 91,65 dinara i skuplji je nego u Albaniji za 31 dinar.